
Mokykloje sprendžiami vienokie matematikos uždaviniai, o kokius juos sprendžia tikri matematikos profesoriai?
1859 m. matematikas Riemann sugalvojo uždavinį, kurio dar niekas nesugebėjo išspręsti, net jis pats nežinojo atsakymo. Uždavinys pasirodė toks sudėtingas, kad dabar siūlomas 1 milijonas dolerių tam, kas galės jį išspręsti.
Kas per uždavinys?
Riemannas sugalvojo funkciją, kurią pavadino zeta vardu. Matematikoje funkcijos atlieka du dalykus:
- priima tavo sugalvotą skaičių;
- pagal kažkokią taisyklę atiduoda tau kitokį skaičių.
Paprastas funkcijos pavyzdys būtų toks: prie kiekvieno gauto skaičiaus pridėsiu 5-is. Įdedu į funkciją 1, gaunu 6; įdedu į funkciją 10, gaunu 15; įdedu į funkciją -1, gaunu 4; įdedu 0,25, gaunu 5,25 ir t.t.
Zeta funkcija truputį sudėtingesnė už mūsų pavyzdį, bet esmė ta pati - kažkokį skaičių įdėsi, kažkokį gausi kaip atsakymą. Pvz. sugalvoji skaičių 2, įdedi tą skaičių į zeta funkciją, kompiuteris atlieka skaičiavimus ir gauni atsakymą 1,644934.... (tikslus atsakymas


Riemannas iš principo užduotį suformulavo taip: parašykite visus skaičius, kuriuos įdėję į zeta funkciją gausime 0.
Matematikai jau 150 metų ieško atsakymo į šitą klausimą. Kol kas niekam nepavyko pilnai į jį atsakyti. Jau rasta daugiau negu trilijonas (milijonas milijonų) skaičių, kuriuos įdėjus į zeta funkciją galima gauti nulį, bet niekam kol kas nepavyko išvardinti visų skaičių, kuriuos įdėjus į zeta funkciją gausime 0.
Štai tokie matematikų uždaviniai! Žavu.
Video apie tai: https://www.youtube.com/watch?v=d6c6uIyieoo
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą